Get Adobe Flash player

Whisper

WHISPER - Jastrzębski zespół grający muzykę... no właśnie, gatunek jaki przedstawiają jest stałym obiektem debaty. Muzycy starają się tworzyć urozmaicone utwory oscylujące od hard rocka przez heavy, czasami aż do trash metalu. Jak sami o sobie mówią "Staramy się nie wchodzić w sztywne ramy, to co tworzymy płynie prosto z nas i nie da się tego konkretnie zakwalifikować". Różnorodna muzyka, ciekawe partie gitarowe oraz linie wokalne sprawiają, że do muzyki Whisper chce się wracać.

Obecny skład zespołu to:
Rafał Serafin - gitara solowa (od 1997r.)
Staszek Hauzer - bas (od 2003r.)
Historia zespołu:
Zespół Whisper powstał wiosną 1997 roku w Jastrzębiu - Zdroju.
Pierwszy skład zespołu tworzyli - Rafał Serafin (gitara), Krzysztof Borek (wokal) , Zbigniew Marczak (gitara), Marcin Wrona (bas) oraz Marcin Miśtak (perkusja). Już dwa miesiące po zebraniu całego składu, zespół wziął udział w Jastrzębskim Przeglądzie Zespołów Muzycznych, gdzie osiągnął swój pierwszy sukces - Grand Prix. Ten debiutancki występ otworzył zespołowi kolejne drzwi, zespół został poproszony o udzielenie wywiadu w radiu 90FM (jeszcze przed występem w radiu zespół nagrał swoje pierwsze demo, z którego utwory były emitowane w rozgłośniach radiowych. Po tak dobrym starcie zespół został zauważony i kolejno posypały się propozycje koncertów. Whisper supportował takie zespoły jak: QUO VADIS, BIG CYC, ILLUSION, CZARNO-CZARNI, GOLDEN LIFE, KULT, tym samym zwrócił na siebie uwagę lokalnych władz, które postanowiły zasponsorować nagranie płyty "Odpychając Przeznaczenie", zarejestrowanej w studiu ALKATRAZ z pomocą Jacka Regulskiego. Po kolejnych wywiadach w audycjach radiowych i koncertach w 1999 roku Whisper wystąpił na przeglądzie w krakowskim klubie "Pod Jaszczurami", gdzie wygrywając odniósł swój kolejny sukces. W tym samym roku zespół zagrał koncert "Przeciw uzależnieniom" z inicjatywy Jolanty Kwaśniewskiej, który był transmitowany przez drugi i trzeci program Telewizji Polskiej. W 2000 roku ukazał się artykuł o zespole i recenzja płyty w magazynie "Metal Hammer", a nazwa Whisper została umieszczona w czołówce najlepszych płyt na prywatnej liście Darka Świtały. W marcu 2001 roku grupa zakwalifikowała się do 30 najlepszych zespołów, które zagrały na festiwalu w Katowicach. Jednak za największy swój sukces Whisper uważa przychylność i niezmiennie ciepły odbiór ze strony publiki, czego potwierdzeniem a jednocześnie dobitnym wyrazem uznania dla twórczości zespołu jest główna nagroda publiczności na Juwenaliach 2001 w Jastrzębiu. Od początku istnienia Whisper zagrał mnóstwo koncertów zarówno w rodzinnym Jastrzębiu Zdroju jak również w takich miastach jak: Wodzisław Śląski, Żory, Rybnik, Rydułtowy, Brzeszcze, Kraków, Katowice, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Racibórz, Oława, Głogów, Jelenia Góra. Podczas całej swej działalności przez zespół przewinęło się wielu muzyków.

W październiku 2013 roku zespół nakładem własnym wydał długo oczekiwaną przez fanów płytę pt. "Przebudzenie", która spotkała się z przychylnym przyjęciem publiki i zdobyła ogrom pochlebnych recenzji w prasie i portalach internetowych.

Po wyjeździe do Wielkiej Brytanii w poszukiwania lepszego życia i stabilizacji finansowej gitarzysty i kompozytora Rafała Serafina zespół zagrał jeszcze kilka koncertów z gitarzystą “na zastępstwo”, jednakże taka formuła funkcjonowania kapeli po około półtorej roku wyczerpała się i skutkowała brakiem jakiejkolwiek aktywności zarówno koncertowej jak i twórczej, w związku z czym założyciel zespołu gitarzysta Rafał Serafin oraz wieloletni basista Staszek Hauzer przekształcili WHISPER w zespół studyjny. Muzycy zamierzają bez ciśnienia na terminy stworzyć kolejny album, natomiast pozostałych muzyków dobierać w miarę postępu realizacji projektu. Whisper od 27 marca 2019 przedstawia publiczności nowy materiał, osoby, które chcą dołożyć swój wokal i tekst - zapraszamy do kontaktu. W niedalekiej przyszłości planujemy wydać płytę.